Шановний пане Міністр!
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд, Фонд гарантування) звертається до Вас із проханням допомогти у вирішенні дуже болючої для Фонду проблеми - виведення активів банків за допомогою окремих нечистих на руку державних реєстраторів і нотаріусів. Останнім часом ця проблема набула катастрофічних масштабів, причому, невпинно зростає не лише кількість таких випадків, а й зухвалість, з якою реалізуються схеми.
Серед прикладів - наприкінці 2018 р. у АТ «ВТБ БАНК» виявлено втрату права власності на 46 одиниць нерухомості оціночною вартістю у понад 150 млн грн у м. Дніпро. При з’ясуванні обставин встановлено, що їх було перереєстровано на нового власника державним реєстратором Дніпровської філії одного з комунальних підприємств на підставі «додаткового рішення суду», що було складене з кричущими порушеннями. Не минуло й місяця, як у цьому ж банку відбувся іще один такий випадок – з іншими об’єктами нерухомості, у м. Києві та м. Харкові, оціночною вартістю у майже 62,5 млн грн.
У схожий спосіб на початку жовтня 2018 р. було незаконно виведено один із найбільш ліквідних активів ПАТ «ПтБ» («Платинум Банк»)– будівлю в центрі м. Одеси на проспекті Т. Шевченка площею понад 11 тис кв м оціночною вартістю 144 млн грн. Цей випадок незаконного заволодіння майном банку відбувся за безпрецедентною схемою: із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно без жодних пояснень вилучено запис про право власності на об’єкт ПАТ «ПтБ». «Допоміг» у цьому реєстратор одного з комунальних підприємств Березанської сільради Біляївського району Одеської області.
Наголошуємо: подібні випадки виведення активів виявлено практично у кожному з банків, що були передані в управління Фонду з 2012 р. Сума збитків за відповідними заявами Фонду, поданими до правоохоронних органів, уже сягнула мільярдних показників.
На переконання Фонду і з точки зору закону такі дії – злочинні, і за них мають бути покарані і виконавці, і замовники.
А тим часом, від того, чи вдасться Фондові зберегти активи банку, залежить доля кожного вкладника, кожного кредитора. Адже майно банку з моменту визнання його неплатоспроможним є ресурсом повернення коштів його кредиторам, які довірили банку свої гроші і постраждали від умисних або непрофесійних дій його власників.
Починаючи з 2014 р., Фонд виплатив вкладникам банків, що виводились з ринку, загалом майже 89 млрд грн гарантованого відшкодування. Для здійснення виплат такого масштабу Фонд у 2016-17 р. р. був змушений взяти кредити у держави в середньому під 12,5% і виплачуватиме їх до 2031 р. включно: разом з процентами це приблизно 145 млрд грн.
Парадокс полягає у тому, що при всій очевидності покладених на нього завдань Фонду доводиться відвойовувати мало не кожен об’єкт, який перебуває на балансі збанкрутілих банків. І мало не щодня ми виявляємо нові і нові випадки крадіжки активів, які могли б піти на виплату боргів. Перелік банків, у яких Фондом тільки з 2017 р. виявлено такі схеми, – у додатку.
Шановний пане Міністр! Наше звернення до Вас обумовлене простою логікою, за якою Міністерство юстиції України має стояти поруч із Фондом у цій війні за інтереси вкладників і інших кредиторів банків. І успішний приклад такої співпраці ми маємо: за результатами звернення до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (Міністерство юстиції України) АТ «Родовід Банк» було повернуто земельну ділянку площею понад 113,5 га в Оболонському районі м. Києва, приблизною вартістю 3,7 млрд грн, яку раніше було незаконно відчужено шляхом перереєстрації права власності.
Просимо Вас вжити дій, які б довели кожному, що Україна - правова держава, і вона здатна захистити своїх громадян від беззаконня.