У разі неплатоспроможності системно важливого банку НБУ має право звернутись до Кабінету Міністрів України з пропозицією прийняти участь у врегулюванні. У такій пропозиції НБУ визначає спосіб врегулювання та витрати держави на приведення фінансового стану банку у відповідність.
Якщо Кабінет Міністрів приймає пропозицію НБУ, Фонд не здійснює пошук інших інвесторів та приймаючих банків і не проводить серед них конкурс. Натомість Фонд здійснює врегулювання у спосіб, на який Кабінет Міністрів надав згоду щодо участі у врегулюванні.
Держава може взяти участь у врегулюванні (виведенні з ринку) у такі способи:
- придбання державою (в особі Міністерства фінансів України) 100% акцій неплатоспроможного банку, як було у випадках АТ «ПРИВАТБАНКУ» та АТ «СЕНС БАНК».
- створення Фондом перехідного банку та придбання його державою (в особі Міністерства фінансів України або державного банку)
- передавання активів та зобов’язань державному банку.
Перед продажем акцій неплатоспроможного банку державі Фонд може бути зобов’язаний здійснити конвертацію в акції коштів пов’язаних з банком осіб (акціонерів, керівників тощо). Якщо після конвертації капітал банку все одно залишається від’ємним, банк продається державі за 1 грн.
На період дії воєнного стану єдиним можливим способом врегулювання за участю держави є придбання державою (в особі Міністерства фінансів України) 100% акцій неплатоспроможного банку. Також замість конвертації зобов’язань в акції банку з наступним їх продажем державі застосовується більш простий і швидкий механізм покращення фінансового стану банку за рахунок підсанкційних осіб – просте списання зобов’язань банку перед такими особами в дохід банку.